Biuletyn Informacji Publicznej ePUAP
 
Polub nas na Facebook Obserwuj nas na Twitterze
 
Zmień kontrast Zmień rozmiar czcionki

"Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dobroszycach"

29-11-2018

"Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dobroszycach"

W latach 2017 - 2018 Gmina Dobroszyce zrealizowała projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 - 2020 pn. "Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dobroszycach".

Całkowita wartość Projektu wynosi 1.051.089,28 zł, z czego kwota dofinansowania 870.723,08 zł, co stanowi 85% kosztów kwalifikowalnych.

W ramach Projektu został wybudowany Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Oleśnickiej 35 w Dobroszycach (siedziba Gminnej Gospodarki Komunalnej Dobroszyce Sp. z o.o.). Zakres robót obejmował wykonanie: wiaty stalowej, placu manewrowego i składowania odpadów w kontenerach, wodociągu do zabezpieczenia przeciwpożarowego placu; dostarczenie: wagi o ładowności 5 t, kontenera socjalnego.

Zakres Projektu obejmował również zakup wyposażenia PSZOK: kontenerów i pojemników do składowania odpadów komunalnych oraz specjalistycznego pojazdu do transportu odpadów typu samochód bramowy.

W ramach projektu wykonano szereg działań promocyjnych i uświadamiających lokalne społeczeństwo: w szkołach oraz Gminnym Centrum Kultury im. Annny Sojko w Dobroszycach odbyły się cykle szkoleń dla uczniów szkół gminnych w celu zwiększenia ich świadomości ekologicznej w zakresie selektywnej gospodarki odpadami oraz ochrony powietrza, wody i gleby; zapoznania uczniów szkoły gimnazjalnej z tematyką dotyczącą odnawialnych źródeł energii, kształtowania i promowania proekologicznych zachowań dzieci i młodzieży w codziennym życiu - upowszechniania dobrych praktyk w zakresie, dla klas młodszych szkół podstawowych oraz przedszkolaków zorganizowany został teatrzyk o tematyce proekologicznej, zakończone konkursem plastycznym. Prace konkursowe dotyczyły wymogów składowania odpadów komunalnych. Zakupiono gadżety i materiały promocyjne wykonane z recyklingu odpadów komunalnych, którymi następnie obdarowano uczestników konkursu oraz odwiedzających nowo wybudowany PSZOK. Przeprowadzono akcję uświadamiającą mieszkańców na temat gospodarki odpadami komunalnymi, która prowadzi do zwiększenia stopnia odzyskiwania odpadów oraz do zwiększenia liczby odpadów kierowanych do PSZOK zamiast na nielegalne składowiska odpadów, m. in. poprzez wycieczki dzieci i młodzieży do nowo powstałej infrastruktury.

Celem Projektu jest ochrona środowiska naturalnego i zapewnienie mieszkańcom gminy właściwego zagospodarowania odpadów komunalnych poprzez budowę PSZOK.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.