Biuletyn Informacji Publicznej ePUAP
 
Polub nas na Facebook Obserwuj nas na Twitterze
 
Zmień kontrast Zmień rozmiar czcionki

Uroczyste zakończenie prac pn. "Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Dobroszycach”

10-01-2020

Uroczyste zakończenie prac pn. "Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Dobroszycach”

9 stycznia 2020 r. zostało podsumowane uroczyście działanie pod nazwą "Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Dobroszycach”. Budynek został oddany do użytku w roku 1990, zatem w 2020 roku będzie liczył sobie 30 lat.

Na uroczyste zakończenie prac budowlanych przyjechało wielu zaproszonych gości, m.in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz reprezentująca Urząd Marszałkowski Magdalena Bednarska-Wajerowska, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Damian Mrozek wykonawcy inwestycji, Radni Gminy Dobroszyce, Sołtysi oraz wielu innych. Po symbolicznym przecięciu wstęgi goście zostali zaproszeni do wnętrza szkoły, gdzie Wójt Gminy Dobroszyce Artur Ciosek przybliżył etapy zakończonej modernizacji i wyraził swoją wdzięczność wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczyli w przebiegu prac.

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa 3 Gospodarka niskoemisyjna, działanie3.3 Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym w wysokości 2 214 510,96 zł. Dzięki pozyskanym funduszom unijnym, przydzielonym przez Urząd Marszałkowski, przystąpiliśmy do termomodernizacji. Po ogłoszeniu przetargu poznaliśmy ostateczny koszt inwestycji, który opiewał na kwotę blisko 2,7 mln zł.

W ramach projektu poprawiono parametry cieplne przegród zewnętrznych budynku szkoły, w tym wykonano docieplenie: ścian zewnętrznych przyziemia, ścian zewnętrznych elewacji, docieplenie stropodachów oraz wymianę niespełniających norm cieplnych: stolarki okiennej i stolarki drzwiowej. Ponadto wykonano kompletną wymianę nieekonomicznych i zanieczyszczających powietrze kotłów opalanych węglem. Obecnie w kotłowni pracują nowoczesne kotły opalane paliwem gazowym z lokalnej sieci gazowniczej. Zastosowano również pełną automatyzację sterowania pracą kotłowni oraz wymieniono grzejniki co na nowoczesne, płytowe i wymieniono oprawy oświetleniowe na energooszczędne LED. Na dachu zamontowano fotoogniwa pozwalające na oszczędności energii elektrycznej. W wyniku realizacji projektu oczekuje się osiągnięcia poprawy jakości powietrza poprzez redukcje emisji CO2 o 75,37 %. Ponadto wdrożenie projektu pozwoli na redukcji innych szkodliwych gazów takich jak: SO2 (kg/rok) o 99,45 %, NOX (kg/rok) o 87,44 % , CO (kg/rok) o 99,96 %.

Warto wspomnieć iż w związku z gniazdowaniem ptaków takich jak jeżyki czy pustułki oraz trwaniem sezonu lęgowego musieliśmy przystąpić do przygotowania Programu naprawczego, w ramach którego zobowiązaliśmy się do zakupu i montażu budek lęgowych. Zgodnie z wymaganiami RDOŚ i opinią ornitologa zamontowano na elewacji budki lęgowe dla ptaków. Roboty zakończono w dniu 20.10.2019r. Obecnie trwają procedury rozliczania dotacji i analizy ostatnich wniosków o płatność.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.