Elektroniczna Skrzynka Podawcza Zagospodarowanie Przestrzenne Rejestr Zbiorów Danych Osobowych
Biuletyn Informacji Publicznej
 
Polub nas na Facebook Obserwuj nas na Twitterze
 
Zmień kontrast Zmień rozmiar czcionki
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Zagospodarowanie Przestrzenne
Rejestr Zbiorów Danych Osobowych

OSTRZEŻENIE Nr 78 Zjawisko/Stopień zagrożenia: Burze z gradem

31-08-2017

OSTRZEŻENIE Nr 78 Zjawisko/Stopień zagrożenia: Burze z grademOSTRZEŻENIE Nr 78 Zjawisko/Stopień zagrożenia: Burze z gradem/1 Obszar: województwo dolnośląskie Ważność: od godz. 14:00 dnia 31.08.2017 do godz. 01:00 dnia 01.09.2017 Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80% Uwagi: Brak. Dyżurny synoptyk IMGW-PIB: Adam Dziedzic Godzina i data wydania: godz. 12:15 dnia 31.08.2017 Wiadomość SMS: IMGW-PIB OSTRZEGA: BURZE Z GRADEM/1 dolnoslaskie od 14:00/31.08 do 01:00/01.09.2017 deszcz 40 mm, porywy 80 km/h, gradBEZPIECZEŃSTWO W CZASIE BURZY

   W latach 1940-1981 w wyniku uderzenia pioruna straciło życie ponad 7700 osób. Dla porównania - w wyniku tornad śmierć poniosło 5200 osób, powodzi - 4500 osób, a huraganu - 1900 osób.
Dlatego w czasie burzy należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  •     w czasie burzy najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku, dlatego, o ile to możliwe, w ogóle nie wychodź z domu lub schowaj się do najbliższego zamkniętego pomieszczenia
  •     nie dotykaj niczego, co jest zrobione z metalu - kaloryfery, rury, barierki
  •     nie używaj sprzętu elektrycznego i elektronicznego zasilanego z sieci, w przypadku uderzenia pioruna w druty napowietrzne, jego prąd może dotrzeć do Ciebie
  •     jeżeli podróżujesz samochodem, nie wysiadaj z niego, metalowa konstrukcja nadwozia znakomicie ochroni cię od skutków bliskiego lub bezpośredniego uderzenia pioruna
  •     nie używaj metalowych lub przewodzących przedmiotów, gdy jesteś na zewnątrz (czy wiesz ilu wędkarzy i golfistów zginęło podczas burzy?:)
  •     gdy jesteś na plaży lub pływasz łodzią, wyjdź na brzeg
  •     drzewo jest najlepszym schronieniem przed deszczem, ale najgorszym przed burzą
  •     jeśli jesteś na otwartej przestrzeni staraj się nie być najwyższym obiektem w okolicy, wystrzegaj się samotnie stojących drzew
  •     jeśli czujesz, że włosy stają Ci dęba i zaczynają trzaskać iskierki w ubraniu, połóż się na ziemię, jeśli tego nie zrobisz zostało Ci kilka sekund życia

   

 AKTUALNE ZJAWISKA BURZOWE W POLSCE

    Aby zobaczyć, gdzie są teraz burze na terenie naszego kraju proszę wejść na stronę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Znajdziemy tam mapę z zaznaczonymi miejscami wyładowań mających miejsce do 3 godzin wstecz. Obraz jest aktualizowany co ok. 5 minut, więc można spokojnie przewidzieć burzę na naszym terenie. Oto adres:

http://burze.dzis.net/?page=mapa&animacja=on

lub na świecie:

https://www.lightningmaps.org/?lang=pl#m=sat;r=0;t=3;s=0;o=0;b=;n=0;y=50;x=2.0898;z=4;

JAK POWSTAJE BURZA?

   Każda burza, czy raczej chmura burzowa jest na początku małą chmurką typu cumulus. Jednak aby cumulus zamienił się w ogromną i groźnie wyglądającą chmurę burzową cumulonibus musi być spełniony podstawowy warunek, mianowicie prądy wstępujące, tworzące chmurę muszą być odpowiednio silne, a powietrze odpowiednio wilgotne i zawierające odpowiednie stężenie jąder kondensacji. Rozwój każdej burzy można podzielić na trzy fazy:

    faza wzrostu

    faza dojrzała

    faza zaniku

Faza wzrostu.

   Bardzo silny prąd wstępujący unosi wilgotne powietrze w górę w postaci ogromnych "bąbli", których średnica dochodzić może nawet do 1,5km. Następuje ciągły proces kondensacji pary wodnej - chmura cumulus rozbudowuje się w górę, zamieniając się stopniowo w chmurę burzową cumulonibus. Prądy wstępujące w rozbudowującej się chmurze burzowej osiągają prędkości 1,5-3 m/s w dolnej części chmury i nawet 5-8 m/s w górnej.

Sama chmura jest cieplejsza od otaczającego powietrza o ok. 2 stopnie, jednak na brzegach chmury parowanie kropelek wody zmniejsza temperaturę powietrza unoszącego się do góry, dlatego powietrze na brzegach zwalnia, zatrzymuje się i w końcu zaczyna opadać. Powstaje wówczas tzw. prąd zstępujący. Mimo to chmura nadal się rozbudowuje, a gdy jej górna część dojdzie do granicy troposfery na wysokość ok. 11km, wówczas rozwój chmury nie przebiega już w kierunku pionowym, lecz poziomym - górna część chmury rozpływa się na boki tworząc charakterystyczne kowadło. I tak właśnie wygląda ukształtowana chmura burzowa cumulonibus. Faza wzrostu trwa zwykle ok 10-15 minut. Chmura burzowa może zawierać nawet 250 kilometrów sześciennych powietrza, z czego większość pochodzi z dolnych warstw troposfery.

Ukształtowana chmura burzowa cumulonibus.

Faza dojrzała.

   W środkowej części chmury kropelki wodne łączą się ze sobą, a gdy ich masa wzrośnie odpowiednio, wówczas spadają na ziemię w postaci deszczu lub gradu (w przypadku kropelek zlodzonych).  Opad ten powoduje powstanie silnego powietrznego prądu zstępującego. Dzieje się tak, ponieważ spadające kropelki czy krupy gradowe "zasysają" za sobą powietrze w dół. Dodatkowym czynnikiem napędzającym ów prąd jest parowanie kropelek tworzących opad, co schładza otaczające powietrze i sprawia, że staje się ono cięższe. Jego prędkość w dolnych warstwach chmury dochodzić może nawet do 8 m/s. Prąd ten sprawia, iż przy podstawie chmury pozioma różnica temperatur dochodzi do 4-5 stopni, co dodatkowo napędza i prądy wstępujące, te same, które utworzyły chmurę. W tej fazie mogą one osiągnąć pokaźną prędkość 25 m/s. Proces ten utrzymuje chmurę burzową, dostarczając wciąż energii. Wówczas to występują wyładowania atmosferyczne. Prąd zstępujący natomiast po dotarciu do ziemi uderza w nią z impetem i rozpływa się na boki, będąc przyczyną porywistego wiatru, obserwowanego podczas przechodzenia czoła burzy. Jednocześnie zimne powietrze tworzące ten prąd wypycha do góry ciepłe powietrze, znajdujące się na powierzchni ziemi, "zasilając" prądy wstępujące. To "samonapędzanie" się chmury burzowej trwa ok. 15-30 minut, dopóki nie osłabną prądy wstępujące. Wówczas zaczyna się trzecia faza życia chmury burzowej.

Charakterystyczne "kowadło" na szczycie dojrzałej chmury burzowej.

 

Faza zaniku.

   Kiedy bilans energetyczny chmury zbliży się do zera, tzn. jej temperatura praktycznie zrówna się z temperaturą otaczającego powietrza, ustają wstępujące ruchy powietrza, które były dla dojrzałej chmury "źródłem życia". W górnej części chmury przechłodzone kropelki wodne zamieniają się częściowo w kryształki lodu - w miejsc "kowadła" chmury burzowej  powstają wysokie chmury altostratus. Duże krople spadają jeszcze z dolnej części chmury, podtrzymując opad, ale nie trwa on juz dłużej niż ok. pół godziny. Rozkład temperatury w ginącej chmurze upodabnia się do rozkładu w otaczającym powietrzu i chmura burzowa w końcu rozpada się.

    Opisany proces powstawania i rozwoju burzy wraz ze średnim czasem trwania poszczególnych faz jest typowy dla burz powstających wewnątrz mas powietrza. Są to burze dosyć rzadkie, a powstają lokalnie w czasie gorącego i parnego dnia. Większość burz przechodzących nad Polską to burze frontalne, tzn. powstałe na skutek pionowego ruchu ciepłego powietrza ustępującego przed nacierającą masą powietrza chłodniejszego. Granica między tymi masami nazywa się frontem chłodnym (więcej o frontach w dziale "fronty atmosferyczne"). Burze takie "żyją" znacznie dłużej, lecz bez przerwy przesuwają się razem z frontem.


źródło:meteorologiaonline.republika.p/Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.