Koronawirus Elektroniczna Skrzynka Podawcza Rejestr Zbiorów Danych Osobowych
Biuletyn Informacji Publicznej
 
Polub nas na Facebook Obserwuj nas na Twitterze
 
Zmień kontrast Zmień rozmiar czcionki
Rejestr Zbiorów Danych Osobowych
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Zagospodarowanie Przestrzenne

Zapobiegajmy wypadkom przy pracach rolniczych

25-03-2020

Zapobiegajmy wypadkom przy pracach rolniczych

 

       Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Oleśnicy informuje o zagrożeniach wypadkowych występujacych w gospodarstwach rolnych w gminach powiatu oleśnickiego.

 

 

Zapobiegajmy wypadkom przy pracy rolniczej

       W 2019 roku w PT KRUS w Oleśnicy odnotowano 27 zdarzeń, które zostały zgłoszone przez rolników jako wypadki przy pracy rolniczej, tj. o 19 wypadków mniej niż w 2018 roku. Najwięcej zdarzeń było związanych z poślizgnięciem i upadkiem osób przemieszczających się na terenie gospodarstw. Najczęstszymi przyczynami tych zdarzeń były: nierówna, śliska, zabłocona nawierzchnia przejść, nieuzasadniony pośpiech podczas przemieszczania się w gospodarstwie rolnym oraz nieodpowiednie obuwie stosowane do prac rolniczych. Stan techniczny przejść, schodów oraz stan techniczny i sposób użytkowania drabin mają, oprócz obuwia, znaczący wpływ na upadki osób podczas pracy w gospodarstwie.

       Do pracy używa się różnego rodzaju klapek, tenisówek, obuwia gumowego czy gumowo-filcowego o gładkiej i śliskiej podeszwie. Nie pamiętamy, że obuwie każdego rodzaju zużywa się i staje się niebezpieczne z powodu gładkiej, o zmniejszonej przyczepności do podłoża podeszwie. Nieodpowiednie obuwie do pracy nie ochroni osoby przed wypadkiem.

       Użytkując ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze, pamiętajmy o dbaniu o sprawność tego sprzętu, a w szczególności o wszelkiego rodzaju osłony i zabezpieczenia. Brak osłon spowodowany uszkodzeniem, zużyciem lub zaniechaniem montażu po naprawie sprzętu, może mieć wpływ na większe prawdopodobieństwo zaistnienia wypadku. Sprawne mechanizmy podwieszenia dyszla przyczepy czy szybkosprzęgi stosowane do innych maszyn, ułatwią i skrócą czas sprzęgania z ciągnikiem rolniczym.

       Dbałość o dobry stan przejść w gospodarstwie, schodów, drabin oraz używanie odpowiedniego obuwia  do pracy jest podstawą do unikania wypadków. Dbanie o dobry stan techniczny maszyn i urządzeń i ich wykorzystywanie zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją obsługi, na pewno ograniczy prawdopodobieństwo zaistnienia wypadku.

     W gospodarstwie rolnym jest wiele zagrożeń. Bardzo często przechodzi się obok nich codziennie, nie zdając sobie sprawy z ich istnienia lub je bagatelizując. Obsługa zwierząt gospodarskich bydła, trzody chlewnej, koni, jest również niebezpieczna, dlatego, w miarę możliwości należy eliminować zagrożenia związane z wykonywaniem prac przy zwierzętach.

        Przypominam, że na bieżąco należy weryfikować stan bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym oraz eliminować zagrożenia - pomocne w takich przeglądach są prowadzone przez KRUS kampanie „Upadek to nie przypadek” oraz „Nie daj się wkręcić”.

       Zachęcam rolników do udziału w XVIII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

       Materiały i publikacje dotyczące bezpieczeństwa przy pracy rolniczej, znajdziecie Państwo w siedzibie Placówki Terenowej oraz na stronie internetowej KRUS  www.krus.gov.pl.

 

Grzegorz Juskowiak

Samodzielny inspektor PT KRUS w Oleśnicy

 

POBIERZ ARTYKUŁ

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.