Elektroniczna Skrzynka Podawcza Zagospodarowanie Przestrzenne Rejestr Zbiorów Danych Osobowych

Polub nas na Facebook Obserwuj nas na Twitterze

Zmień kontrast Zmień rozmiar czcionki
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Zagospodarowanie Przestrzenne
Rejestr Zbiorów Danych Osobowych

Badania archeologiczne wskazują na ciągłość osadnictwa od epoki kamiennej.

Miejscowość Dobroszyce jest wymieniana w dokumentach już od 1405r. W przeszłości wieś należała do posiadłości wchodzących w skład księstwa oleśnickiego, które ks. Konrad wniósł jako lenno królowi Janowi Czeskiemu. Najstarsza część wsi, leżąca nad potokiem Dobra, wzmiankowana była jako Treszkin /lub Treskin/.W 1663r. miejscowość zakupił ks. Juliusz Nejmrod, który obok założył miasto. Około 1675r. obie miejscowości się połączyły.W tym samym roku uzyskała prawa miejskie i nadano nową nazwę - Juliusburg.

Do 1745r. Dobroszyce były rezydencją książąt oleśnickich. Następnie posiadłość przechodziła kolejno we władanie księcia Fryderyka Augusta von Braunschweig i króla Fryderyka Augusta von Sachsen, który zarządzał nią do II wojny światowej.W latach trzydziestych XX wieku Dobroszyce utraciły prawa miejskie.

mapa1.jpg
mapa2.jpg
mapa3.jpg
mapa4.jpg

Monografia gminy

Kliknij tutaj, aby wyświetlić monografię gminy w nowej karcie.