Biuletyn Informacji Publicznej ePUAP
 
Polub nas na Facebook Obserwuj nas na Instagram
 
Zmień kontrast Zmień rozmiar czcionki

ZAKUP STROJÓW DLA ZESPOŁU LUDOWEGO SĄSIADECZKI

20-10-2021

ZAKUP STROJÓW DLA ZESPOŁU LUDOWEGO SĄSIADECZKI

Gminne Centrum Kultury im. Anny Sojko otrzymało dofinansowanie w wysokości 44 000 zł na realizację zadania pn. „Zakup strojów dla zespołu ludowego Sąsiadeczki” w ramach programu EtnoPolska 2021 realizowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021”

W 2021 r. Gminne Centrum Kultury im. Anny Sojko w Dobroszycach pozyskało środki w wysokości 44 tys. złotych ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2021. Dotacja przeznaczona została na zakup strojów ludowych dla zespołu Sąsiadeczki z Dobrzenia. Biesiada z folklorem, która obyła się w sobotę, 9 października w dobroszyckiej muszli koncertowej była okazją do podsumowania projektu. Obok organizatorów – zespołu Niezła Paka, oraz gościnnie występującego zespołu Sasanka z Rudnej, zespół Sąsiadeczki miał okazję do zaprezentowania się  w nowych strojach.

Zadanie realizowane było na przestrzeni kilku miesięcy i składało się z różnorodnych działań, które miały doprowadzić do wyboru stroju najbardziej dopasowanego do profilu zespołu, związanego z miejscem nie tylko prowadzenia działalności ale też pochodzenia członków i prezentowanym repertuarem.

Pierwszym etapem projektu była wizyta studyjna w Muzeum Etnograficznym, Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Członkowie i członkinie Sąsiadeczek zwiedzili wystawę stałą pt. Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość oraz wzięli udział w spotkaniu z kustosz Działu Tkanin           i Strojów Hanną Gollą.

Kolejnym etapem projektu były warsztaty etnograficzne prowadzone w świetlicy wiejskiej                   w Dobrzeniu pod okiem Marty Derejczyk z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu oraz dr Anny Kurpiel z Uniwersytetu Wrocławskiego. Warsztaty pełniły funkcję integracyjną dla członków oraz pomogły w wyborze najbardziej odpowiedniego stroju. Zespół zdecydował się na unowocześnioną wersję stroju dolnośląskiego. 

Strój damski składa się z: bluzki, spódnicy gorsetu, katanki, chusty, zapaski, czepca lub wianka oraz butów. W skład stroju męskiego wchodzi kamizela, spodnie, koszula, marynarka oraz buty.

Następnie odbyły się warsztaty haftu, które pozwolą na samodzielne ozdobienie wybranych elementów stroju przez członków i członkinie Sąsiadeczek.  Prowadziła je doświadczona hafciarka Olga Budzan z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.