Biuletyn Informacji Publicznej ePUAP
 
Polub nas na Facebook Obserwuj nas na Twitterze
 
Zmień kontrast Zmień rozmiar czcionki

KRUS o wypadkach

01-10-2021

KRUS o wypadkach

 

                Placówka Terenowa KRUS w Oleśnicy dotychczas odnotowała jeden wypadek bezpośrednio związany     z pracami żniwnymi. Podczas naprawy kombajnu zbożowego rolnik, przebywając pod jedenastotonową maszyną, użył podnośnika o zbyt małym udźwigu, co spowodowało uderzenie podnośnikiem w twarz. W tym przypadku rolnik miał olbrzymie szczęście i nie doszło do przygniecenia przez maszynę. Niestosowanie się do zaleceń producentów maszyn i urządzeń zawartych w instrukcjach obsługi i napraw, jest jedną z przyczyn wypadków przy pracy.                    

                   W ramach działań prewencyjnych, w okresie żniw pracownicy KRUS odwiedzają gospodarstwa i wspólnie z rolnikami dokonują przeglądu zagrożeń występujących przy pracach żniwnych. Oprócz porad, instruktażu bezpiecznego wykonywania prac, rolnicy otrzymują broszury i ulotki edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa przy pracy rolniczej. Okres prac żniwnych płynnie przechodzi w okres zbioru ziemniaków, buraków, itp. Przy pracach związanych z wykopkami zauważa się, że rolnicy praktykują bardzo niebezpieczną czynność, mianowicie opuszczają miejsce kierowcy, jadącego po polu traktora. Kilka lat temu, w powiecie oleśnickim, podczas kopania ziemniaków rolnik nie zatrzymując ciągnika wysiadł i przeszedł po polu do kombajnu. Wchodząc na pomost kombajnu, poślizgnął się na stopniu i wpadł wprost pod koło jadącej bardzo wolno maszyny. Niestety, takie niedopuszczalne zachowania  są powtarzane przez rolników podczas prac w polu. Okres żniw, wykopków, to również czas wykonywania upraw pożniwnych, nawożenia, zabiegów chemicznej ochrony roślin, zasiewów poplonów, prac remontowo-konserwacyjnych, czy transportu. Na bezpieczne wykonanie zaplanowanych prac wpływa wiele czynników. Presja wykorzystania czasu bezdeszczowej pogody, pośpiech, stres, użycie maszyn pozbawionych osłon i zabezpieczeń, które zwiększają ryzyko wystąpienia wypadku. Rolnicy bagatelizują zagrożenia i użytkują maszyny niezgodnie z instrukcjami obsługi. W okresie żniw, wykopków, a w zasadzie przez cały rok, zauważa się brak sprawnego oświetlenia pojazdów i maszyn rolniczych poruszających się po drogach publicznych. Oświetlenie, które posiada ciągnik jest zasłonięte przez transportowaną maszynę i sygnalizowanie przez rolnika manewrów jest nieskuteczne, dlatego należy pamiętać o sprawnym i dodatkowym oświetleniu.

KRUS zachęca do zapoznania się z  materiałami prewencyjnymi dostępnymi na stronie internetowej pod adresem www.krus.gov.pl . 

W materiałach prewencyjnych Kasy dostępne są wskazówki i porady, jak bezpiecznie pracować, jak uchronić zdrowie i życie podczas prac rolniczych.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.