Biuletyn Informacji Publicznej ePUAP
 
Polub nas na Facebook Obserwuj nas na Twitterze
 
Zmień kontrast Zmień rozmiar czcionki

Spotkanie w sprawie cen gazu oraz dalszych planów rozbudowy sieci gazowej

14-10-2021

Spotkanie w sprawie cen gazu oraz dalszych planów rozbudowy sieci gazowej

 

Wójt Gminy Dobroszyce Artur Ciosek zainicjował spotkanie  online  z Członkiem  Zarządu odpowiedzialnym za Pion Eksploatacji i Techniki G.EN. GAZ ENERGIA Sp. z o.o. Panem  Pawłem Chałupką oraz z Dyrektorem Oddziału G.EN. GAZ ENERGIA Sp. z o.o. w Twardogórze,  Panem Tomaszem Barteckim. Tematem rozmów był wzrost cen paliwa gazowego oraz plany dalszej rozbudowy sieci gazowej na terenie Gminy Dobroszyce.

W trakcie spotkania Wójt przedstawił uwagi Mieszkańców dotyczące podwyżki ceny oraz obawy o ich domowe budżety. Dodatkowo zaznaczył, że będziemy musieli liczyć się z większymi kosztami utrzymania szkół, obiektów publicznych, a planując przyszłoroczny budżet trzeba będzie uwzględnić ten wysoki wydatek. Tak znacząca podwyżka rok do roku niesie za sobą zniechęcenie do wyboru takiego rozwiązania, jako źródła ogrzewania gospodarstw domowych, a co za tym idzie, mniejsze ilości odbiorców. Dotacje na wymianę źródeł ciepła były zachętą i dobrą praktyką do poprawy jakości powietrza. Zmiana sposobu ogrzewania może nieodwracalnie przyczynić się do utraty klientów.

Informacje jakie otrzymali Mieszkańcy w ramach korespondencji nie dają jasnego obrazu rzeczywistych kosztów jakie będą ponosić. Doniesienia prasowe sugerują znaczące zwiększenie kosztów.

Wójt pytał o przyczynę zmian ceny oraz na jaki okres będzie obowiązywała obecna taryfa, jednocześnie wystosował prośbę o przeliczenie prognoz taryfowych dla Mieszkańców. W odpowiedzi pojawiła się deklaracja dotycząca przeliczenia planów taryfowych do końca miesiąca przez firmę G.EN. GAZ ENERGIA Sp. z o.o. Cena sprzedaży gazu dla klientów uległa zmianie ze względu na nową cenę rynkową po jakiej kupuje firma. Jeśli sytuacja na rynku sprzedaży się zmieni,  firma dostosuje swoje taryfy do cen zakupu paliwa.

W dalszej części spotkania poruszono tematy związane z rozbudową sieci gazowej na terenie Gminy Dobroszyce. Prezes firmy G.EN. GAZ ENERGIA Sp. z o. o po analizach, wynikających z wcześniejszych rozmów, spotkań i korespondencji, przedstawił plany inwestycyjne na kolejny rok. Firma zobowiązała się do rozbudowy sieci na terenie miejscowości Nowosiedlice i Nowica oraz do przygotowania dokumentacji projektowej budowy sieci w miejscowości Sadków.

Wszyscy mamy nadzieję, że wzrost cen gazu będzie przejściowy, a korzystanie z takiego źródła ogrzewania będzie nadal cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców. 

Wójt Gminy Dobroszyce zamierza spotkać się, w najbliższy wtorek, z duża grupą samorządowców z obszarów dotkniętych tą sytuacją i zapowiada kolejne działania w tym  temacie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.