Biuletyn Informacji Publicznej ePUAP
 
Polub nas na Facebook Obserwuj nas na Instagram
 
Zmień kontrast Zmień rozmiar czcionki

Jubileusz 25-lecia Zespołu Ludowego „Leszczynki”

04-10-2022

Jubileusz 25-lecia Zespołu Ludowego „Leszczynki”

W sobotę 01 października 2022r. Zespół Ludowy „Leszczynki” świętował jubileusz 25 - lecia swojej działalności. Z tej okazji w świetlicy wiejskiej w Dobrej, zorganizowano uroczystość, podczas której przypomniano najważniejsze wydarzenia z życia zespołu. Nie zabrakło gratulacji, życzeń oraz lampki szampana i tortu. Urodzinową galę poprowadziła Małgorzata Majeran-Kokot z Radia Wrocław, autorka Ludowej Listy Przebojów Radia.
Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz Gminy Dobroszyce, Powiatu Oleśnickiego, Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Poseł na Sejm RP - Paweł Hreniak zaprzyjaźnione zespoły ludowe oraz bliskie osoby.

Zespół Ludowy „Leszczynki” powstał w 1996 roku w Dobroszycach z inicjatywy p. Urszuli Maleszki, która jest kierownikiem i dobrym duchem zespołu. Jako główny cel swojej działalności przyjął popularyzację piękna i bogactwa tradycji, obrzędów i kultury ludowej. Zespół propaguje kulturę i sztukę ludową, koncertując nie tylko na terenie gminy Dobroszyce i powiatu Oleśnickiego, ale także biorąc udział w dolnośląskich konkursach i przeglądach folklorystycznych, których jest wielokrotnym laureatem. „Leszczynki” uczestniczą również w prestiżowych koncertach o charakterze międzynarodowym i ogólnopolskim. W 2009 r. koncertowały podczas „XII Zjazdu Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich” w Warszawie, wielokrotnie brały udział w obchodach Dożynek Prezydenckich w Spale, a także w Dożynkach Diecezjalnych. Od kilku lat uczestniczą stale w przeglądach zespołów folklorystycznych i biesiadach ludowych w Zagrodnie, Szczytnej, Stolcu
i Dzierżoniowie. Zespół „Leszczynki”, jako pierwszy amatorski zespół ludowy na Dolnym Śląsku, wydał swoje piosenki na płycie, z inicjatywy Polskiego Radia Wrocław. Drugą płytę – sfinansowaną przez Gminę Dobroszyce – zespół nagrał w 2012 roku. „Leszczynki” na stałe współpracują z Urzędem Gminy Dobroszyce, Starostwem Powiatowym w Oleśnicy, Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Gminnym Centrum Kultury im. Anny Sojko w Dobroszycach oraz Lokalną Grupą Działania Dobra Widawa.

Wszystkim Artystom z zespołu „Leszczynki” dziękujemy za pełną pasji pracę oraz promowanie bogactwa naszego różnorodnego dziedzictwa kulturowego. Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć, z nadzieją na kolejne. Życzymy owocnej pracy i kolejnych udanych lat działalności artystycznej.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.