Biuletyn Informacji Publicznej ePUAP
 
Polub nas na Facebook Obserwuj nas na Instagram
 
Zmień kontrast Zmień rozmiar czcionki

Ulica 11 Listopada w Dobroszycach w barwach biało-czerwonych

09-11-2023

Ulica 11 Listopada w Dobroszycach w barwach biało-czerwonych

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości

nie zasługuje na szacunek teraźniejszości

i nie ma prawa do przyszłości

Józef Piłsudski

 W grudniu  1990 r. Rady Gminy uchwałą zmieniła nazwę głównej ulicy w Dobroszycach z 22 Lipca na 11 Listopada. Poprzednia nazwa nawiązywała do Święta Odrodzenia Polski, czyli święta sławiącego ustrój socjalistyczny, wprowadzony przez komunistyczną partię  PZPR.

Zmiana nazwy była zatem konieczna nie tylko z uwagi na zmianę ustroju, ale także ze względu na fakt, że nowa nazwa miała nawiązywać nie tylko w sposób symboliczny, ale przede wszystkim historyczny, do najbardziej cenionej wartości w ówczesnym świecie - wolności! Dlatego też nadano ulicy nazwę - 11 Listopada.

Data 11 Listopada – to data szczególna, bowiem 11 listopada 1918 r. Polacy wywalczyli Niepodległość Polski. Niepodległość, która stała się darem, darem odzyskanej wolności po 123 latach niewoli.

I dziś także chcemy podkreślić wagę tego wyjątkowego święta i tej wyjątkowej nazwy. Z tej okazji ul. 11 Listopada zalśniła biało-czerwonymi barwami, by w ten sposób oddać hołd walczącym o naszą wolność! Na oświetleniu wzdłuż ulicy, zamontowanych zostało 14. Flag Polski.

Obecnie  żyjemy w wolnej Polsce. Pamiętajmy jednak, że wolność jest łatwo utracić … Wydarzenia ze świata zdają się potwierdzać ten fakt, gdyż to co dziś wydaje się być pewne, jutro staje się ułudą...

Doceńmy, że wreszcie po wiekach walki o niepodległość, ojczysty język i własną tożsamość, możemy cieszyć się wolnością i być dumni ze swojej Ojczyzny!

Wywieśmy flagi! Cześć i chwała bohaterom!


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.