Biuletyn Informacji Publicznej ePUAP
 
Polub nas na Facebook Obserwuj nas na Instagram
 
Zmień kontrast Zmień rozmiar czcionki

Otwarcie zmodernizowanej oczyszczalni ścieków w Gminie Dobroszyce!

17-11-2023

Otwarcie zmodernizowanej oczyszczalni ścieków w Gminie Dobroszyce!

W dniu 16 listopada br. Artur Ciosek Wójt Gminy Dobroszyce oraz Dariusz Jagiełło Prezes Gminnej Gospodarki Komunalnej Dobroszyce Sp. z o.o. wraz z zaproszonymi na uroczystość gośćmi, dokonali oficjalnego otwarcia jednej z najważniejszych inwestycji w historii Gminy Dobroszyce tj. rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków w Dobroszycach.  

Dobiegła końca najważniejsza inwestycja w obecnej kadencji. 16 listopada 2023 r. dokonano oficjalnego otwarcia zmodernizowanej oczyszczalni ścieków w Dobroszycach. Inwestycja została zrealizowana wspólnie z firmą Newater Sp. z o.o. s.k. za kwotę blisko 13 mln zł.

Sfinansowanie tego zadania było możliwe dzięki: wsparciu finansowemu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie ok. 9 mln zł, wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zapewnienie płynności finansowej oraz środkom własnym Gminy Dobroszyce. Z realizacji zadania Gminne Gospodarka Komunalna  Dobroszyce Sp. z o.o. odzyskała naliczony VAT na kwotę przeszło 2 mln zł.

Na skutek rozbudowy oczyszczalni, możliwy jest dalszy dynamiczny rozwój gminy, ponieważ możemy wydawać kolejne warunki przyłączeniowe dla nowych budynków mieszkalnych i zakładów produkcyjnych, uzbroić kolejne km dróg, wiedząc że ten poziom ilości ścieków będzie możliwy do odbioru. Nowa, zmodernizowana oczyszczalnia ścieków pozwala na przyjęcie łącznie z awaryjnymi poziomami - zrzutu ścieków w ilości blisko 1400 m3/dobę, dzięki zwiększeniu poziomu jej wydajności niemalże 3-krotnie.

Uciążliwości związane z funkcjonowaniem obiektu są już przeszłością. Spełnia ona teraz normy ekologiczne i jest gotowa do obsłużenia większej ilości ścieków.

Dziś jestem spokojny o przyszłość naszej Gminy. Największy problem dotyczący niewydolności oczyszczalni ścieków został rozwiązany. Możemy być spokojni o jakość powietrza, o środowisko naturalne przy rzece – podkreślił podczas uroczystość Artur Ciosek Wójt Gminy Dobroszyce.

Wójt zaprezentował także ciek, który wypływa z rzeki, potwierdzając tym samym efektywną technologię oczyszczalnia. Podkreślił on także, że problem zapachu zniknął, nie czuć go stojąc kilka metrów od reaktorów biologicznych wypełnionych ściekami.

W trakcie uroczystości Wójt wraz z Prezesem nagrodzili osoby najbardziej zaangażowane w proces modernizacji oczyszczalni ścieków, po czym nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi i zwiedzanie obiektu.

Była to piękna uroczystość, uroczystość potwierdzająca, że w Gminie Dobroszyce kładzie się nacisk na potrzeby mieszkańców poprzez realizacje inwestycji, które są warunkiem dobrego życia, poprawy jakości i komfortu mieszkańców.  


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.