Biuletyn Informacji Publicznej
 
Polub nas na Facebook Obserwuj nas na Instagram
 
Zmień kontrast Zmień rozmiar czcionki
Zapraszamy Państwa w małą podróż historyczną. Będzie to krótka opowieść o dziejach Dobroszyc. Film powstał w ramach projektu „Spacery z historią".

Każdy  z nas ma swoją własną historię, która określa jego tożsamość i kreuje teraźniejszość. Poznając ją, poznajemy samych siebie! Dzieje naszej małej ojczyzny były pełne niezwykłych wydarzeń, zwrotów akcji, wielkich momentów i ludzkich tragedii, dlatego ta krótka lekcja historii niech  będzie chwilą zatrzymania się nad tym, co codziennie mijamy a czego często nie dostrzegamy lub też nie znamy.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania i oglądania.Badania archeologiczne wskazują na ciągłość osadnictwa od epoki kamiennej.

Miejscowość Dobroszyce jest wymieniana w dokumentach już od 1405r. W przeszłości wieś należała do posiadłości wchodzących w skład księstwa oleśnickiego, które ks. Konrad wniósł jako lenno królowi Janowi Czeskiemu. Najstarsza część wsi, leżąca nad potokiem Dobra, wzmiankowana była jako Treszkin /lub Treskin/.W 1663r. miejscowość zakupił ks. Juliusz Nejmrod, który obok założył miasto. Około 1675r. obie miejscowości się połączyły.W tym samym roku uzyskała prawa miejskie i nadano nową nazwę - Juliusburg.

Do 1745r. Dobroszyce były rezydencją książąt oleśnickich. Następnie posiadłość przechodziła kolejno we władanie księcia Fryderyka Augusta von Braunschweig i króla Fryderyka Augusta von Sachsen, który zarządzał nią do II wojny światowej.W latach trzydziestych XX wieku Dobroszyce utraciły prawa miejskie.

Monografia gminy

 

Kliknij tutaj, aby wyświetlić monografię gminy w nowej karcie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.