Polub nas na Facebook Obserwuj nas na Instagram

Zmień kontrast Zmień rozmiar czcionki

Badania archeologiczne wskazują na ciągłość osadnictwa od epoki kamiennej.

Miejscowość Dobroszyce jest wymieniana w dokumentach już od 1405r. W przeszłości wieś należała do posiadłości wchodzących w skład księstwa oleśnickiego, które ks. Konrad wniósł jako lenno królowi Janowi Czeskiemu. Najstarsza część wsi, leżąca nad potokiem Dobra, wzmiankowana była jako Treszkin /lub Treskin/.W 1663r. miejscowość zakupił ks. Juliusz Nejmrod, który obok założył miasto. Około 1675r. obie miejscowości się połączyły.W tym samym roku uzyskała prawa miejskie i nadano nową nazwę - Juliusburg.

Do 1745r. Dobroszyce były rezydencją książąt oleśnickich. Następnie posiadłość przechodziła kolejno we władanie księcia Fryderyka Augusta von Braunschweig i króla Fryderyka Augusta von Sachsen, który zarządzał nią do II wojny światowej.W latach trzydziestych XX wieku Dobroszyce utraciły prawa miejskie.

Monografia gminy

Kliknij tutaj, aby wyświetlić monografię gminy w nowej karcie.